Місія Всеукраїнського
фонду "Крок за кроком"
сприяти втіленню освітніх реформ з реалізації особистісно-орієнтованої, інклюзивної освітньої моделі з активним залученням сімей і громад, шляхом проведення тренінгів для освітян, батьків, представників громадських організацій; ініціювання та реалізації проектів, спрямованих на забезпечення рівного доступу до якісної освіти для усіх дітей, у тому числі дітей з особливими потребами, дітей – представників етнічних та національних меншин, сімей, які опинились у кризових ситуаціях; залучення сімей і громади до освітнього та управлінського процесів.
Місія Фонду виконується шляхом реалізації програм:
Сайти проектів Фонду
Facebook
Тендерні оголошення

Створення Центрів підтримки батьків дітей віком до шести років в ромських громадах

Географія проекту: Закарпатська область.

Загальна тривалість проекту: грудень 2010р. – грудень 2012р.

Організації - партнери: Програма «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження» та Центр Освітніх Ініціатив (м. Львів)

Проект «Створення Центрів підтримки батьків дітей віком від народження до шести років в ромських громадах Закарпаття» реалізовувався Всеукраїнським фондом «Крок за кроком» за підтримки Фонду Відкритого Суспільства (м. Лондон) та Міжнародного фонду «Відродження»

Мета проекту:

 • розвиток можливостей батьків забезпечувати раннє виховання та навчання для ромських дітей віком від народження до 6 років через виховні програми Громадського Центру для Батьків в Закарпатській області;
 • посилення можливостей громад ромів в підтримці Громадських Центрів, в тому числі - через розвиток неурядових організацій (НУО).

  Діяльність, реалізована в рамках проекту:

  1. Організація роботи Громадських Центрів для Батьків

   У рамках проекту було створено 4 Громадські Центри для Батьків у містах Ужгород, Свалява та Чоп, які надають наступні послуги:

   • навчальні програми і консультації для батьків ромських дітей віком від народження до шести років;
   • програми раннього навчання для дітей віком від трьох до п’яти років;
   • інші послуги для членів громади відповідно до їхніх потреб та інтересів.

   Центри розміщено у приміщеннях, наданих громадою ромів або їх партнерами. На базі Центрів було обладнано 2 кімнати – одна кімната для роботи з батьками, друга – для роботи з дітьми. Кімнату для роботи з батьками було обладнано меблями для проведення навчальних занять та відповідною літературою, кімнату для роботи з дітьми дошкільного віку - іграшками та книжками. У рамках проекту здійснено ремонтні роботи для забезпечення відповідних умов для роботи. Також на базі Центру в м. Свалява було створено неурядову організацію.

   Створені Громадські Центри для Батьків є моделлю центру, через яку можна поширювати розроблені практики в Закарпатській області та інших областях України, де живуть ромські громади та громади інших національних меншин.

  2. Навчання групи інструкторів Центрів

    

   Проведено навчання для групи спеціалістів-інструкторів по роботі з дітьми та батьками ромських дітей. Інструктори забезпечують підготовку і консультації для батьків відповідно до програм «Виховуємо вміло» та «Готуємося до школи», які були розроблені Міжнародною асоціацією «Крок за кроком» та апробовані в Україні в рамках проекту ВФ «Крок за кроком» за підтримки ЮНІСЕФ «Створення навчально-консультативних Центів для батьків у вибраних селах Івано-Франківської області» (2005-2006рр.).

   Спеціалісти обиралися з активістів ромських громад, зокрема:

   • волонтерів серед ромських батьків;
   • вчителів початкових класів ромської школи та сусідніх шкіл;
   • медичних працівників;
   • соціальних працівників;
   • інших членів громади.
  3. Розвиток громадської неурядової організації на базі Центру

   На початку втілення діяльностей проекту була створена ініціативна група з активних членів ромської громади, представників районної держадміністрації, районного відділу освіти та інших громадських організацій. Навчання з питань розвитку НУО проводилося тренерами Центру Освітніх Ініціатив, в результаті чого на базі Громадського Центру для Батьків у м. Свалява була зареєстрована НУО. Розвиток громади на базі НУО забезпечить подальшу життєздатність проекту.

  4. Поширення кращих практик роботи з батьками та дітьми ромської національності

   Поширення результатів проекту здійснювалося через проведення Круглого столу на національному рівні за участю представників місцевих органів влади, Міністерства освіти і науки України, представників ромських громадських організацій із Закарпаття та з інших областей України, а також через розміщення звіту за проектом.

  Цільова група та бенефіціари проекту:

  Цільовою групою проекту були фасилітатори, які працювали з ромськими батьками, проводячи для них навчальні семінари та консультації з питань догляду та забезпечення ранньої освіти для їхніх дітей.

  Прямими користувачами проекту є близько 100 батьків ромських дітей віком від народження до 6 років, які стали більш впевненими у своїх навичках виховання та більш впевненими та компетентними у наданні якісного догляду та освіти для своїх дітей, а також забезпеченні підготовки дітей до початкової школи.

  Непрямим користувачами проекту є:

  • 120 ромських дітей віком від народження до 6 років, які отримали краще виховання і навчання та стали краще підготованими до школи і більш успішними у їхньому подальшому навчання та житті.
  • члени ромської громади, у якій була створена НУО, що працюватиме над актуальними проблемами громади.
  Організації - учасники проекту:
  • Громадська організація Товариство циган Закарпаття «Рома» (м. Ужгород)
  • Закарпатське обласне Товариство ромів «Романі Чгіб» (м. Ужгород)
  • Громадська організація «Чопська демократична спілка ромів» (м. Чоп)
  • Громадська організація «Нові перспективи» (м. Свалява)
  • Управління освітою Ужгородської міської ради
  • Управління освітою Чопської міської ради
  • Управління освітою Свалявської міської ради
  • Головне управління освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації
  • Закарпатський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти  
  • Громадська організація «Асоціація працівників дошкільної освіти» у Закарпатській області

  Організації, що приєднались до проекту

  За ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» з травня 2012 року до проекту приєдналось дві організації:

  • Планета добрих людей (м. Одеса)
  • «Терне Рома» (м. Луцьк)

  Результати проекту:

 • заснуванняГромадського Центру для Батьків;
 • створення і навчання групи з 18 фасилітаторів, що включає батьків ромських дітей, медичних працівників, вчителів початкових класів, інших членів громади;

   

 • близько 100 батьків ромських дітей віком від народження до 6 років отримали освітню та інформаційну підтримку щодо більш впевненого батьківства та підготовки дитини до школи;
 • близько 120 ромських дітей віком від народження до 6 років отримали краще виховання та навчання у домашніх умовах та під час участі в заходах Центру;
 • дві програми для батьків «Виховуємо вміло» і «Готуємося до школи» були адаптовані для роботи з ромськими батьками та збагачені прикладами з цього досвіду;
 • була створена НУО, яка забезпечить подальшу життєздатність проекту;
 • кращі практики підтримки батьків ромських дітей поширені серед інших ромських громад України.

У рамках проекту «Розвиток можливостей батьків забезпечувати раннє виховання та навчання для ромських дітей у Закарпатській області» було розроблено і видано серію посібників за програмами «Виховуємо вміло» і «Готуємося до школи», а саме:
Дивовижне немовля
Соціальний та емоційний розвиток: перші три роки
Вчимо мову із задоволенням: від одного до трьох років
Вчимося розуміти темперамент дитини
Як подбати про безпеку вашої дитини
Дисципліна і ваш малюк: можливості для навчання
Гра: навчатися весело і цікаво!
Книжки – це цікаво! Підготовка до навчання читання
Зроби сам: граємось та навчаємось разом із дітьми(47 Мб)

Всеукраїнський фонд «Крок за кроком» висловлює щиру подяку Міжнародній асоціації «Крок за кроком» за надані матеріали, що були використані проектом.

Ім'я:
E-mail:
Ваше ім'я*:
Ваш E-mail*:
Організація:
Ваш телефон:
Тема листа*:
Зміст листа*: